Ucierane ciasto z żurawiną, pomarańczą i białą czekoladą

Ciasta ucierane nazywane jest przez mnie „jednomiskowymi”:), ponieważ do ich przygotowania potrzebujemy jedynie dużej miski oraz miksera. Ciasto ucierane można przygotować zarówno z mrożonymi jaki i świeżymi owocami. Jest idealne zarówno w lecie jak i zimowe wieczory.Wszystko zależy od dodanych składników i naszej fantazji:)

IMG_0470

Składniki na ciasto:
250 g cukru kryształu(najlepiej drobnego)
300 g masła
7 jajek
1 żółtko
250 g jogurtu naturalnego (rzadki)
100 ml śmietany kremówki
200 ml mleka
świeża skórka z pomarańczy
3 łyżeczki proszku do pieczenia
0,3 kg mąki pszennej tortowe
0,2 kg mąki krupczatki (typ 450)
tabliczka białej czekolady

Składniki na lukier:
1 białko
sok z połówki pomarańczy
200 g cukru pudru

Owoce:
150 g żurawiny świeżej (ja użyłam mrożonej)
150 g kandyzowanej skórka pomarańczy
150 g wiśni drylowanych(mogą być mrożone)

Wykonanie:
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Ciasto najlepiej przygotować w mikserze stojącym z misą, ponieważ dodając składniki, masa musi być cały czas mieszana. Jeśli nie posiadacie takiego miksera, musicie przygotować sobie wcześniej składniki, aby mieć je pod ręką i miksując jedną ręką, dodajemy składniki drugą, ale najlepszy rozwiązaniem jest znaleźć sobie pomocnika:)

Masło oraz cukier ucieramy do białości, następnie dodajemy jajka oraz żółtko, ciągle mieszając(najlepiej porcjami). Dodajemy jogurt, następnie śmietanę oraz proszek do pieczenia. Na tarce ucieramy skórkę, z wcześniej sparzonej pomarańczy. Nadszedł czas na suche składniki. Ciągle mieszając dodajemy proszek do pieczenia oraz mąkę tortową. Masa powinna zrobić się gęsta, wlewamy mleko i dodajemy mąkę krupczatkę*.Pod koniec mieszania dodajemy posiekaną tabliczkę czekolady.

Ciasto wylewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia, posypujemy owocami. Żurawinę świeża można zamienić, suszoną lub innymi owocami(mogą być mrożone). Owoce wklepujemy,aby zanurzyły się w cieście, jeśli tego nie zrobimy owoce mogą się przypalić.

FullSizeRender (1)

Wkładamy do nagrzanego piekarnika na 40-45 min, lub do suchego patyczka na temperaturę 170 st C z funkcją termoobiegu . Wszystko zależy od wielkości formy w jakiej będziemy piekli. Ja użyłam formy o wymiarach 30×42 cm. Jeśli nie masz takie blaszki, można użyć mniejszej, ciasto wtedy będzie wyższe.

*Jeśli nie masz w domu mąki krupczatki, można zastąpić ją w całości mąką tortową.

 

Przygotowanie lukru:

Do wysokiego naczynia, wlewamy białko pozostałe z przygotowanie ciasta, sok z połówki pomarańczy oraz cukier puder. Mieszamy do połączenia składników. Polewamy jeszcze ciepłe ciasto.

IMG_0480